548 Sniper är extra allt. En fullmatad fiskebåt och en fantastisk fiskeplattform. Stor, bred, stabil och lättplanande båt med mycket utrymme. Utvecklad i samarbete med proffsfiskare med stort
låsbart fack för spön och fiskeutrustning, låsbart utrymme för tank och batteri. Två större packlådor i kastdäcket, två mindre packlådor under sätena, el-panel för trollingmotorn m.m.
Ny innovativ skrovform med flera steg lyfter båten ur vattnet och gör den mycket lättplanande
Båten är idealisk för predatorfiske både för tävling och fritid. Helrätt båt när fiske är viktigt.
Större styrpulpet, Tre stolar, En fiskestol, Elektrisk länspump, Stuvlåda för planolådor, Flera stuvlådor, 8 fots (240 cm) spöfack, Främre eluttag för trollingmotor, Batterilåda i främre kastdäcket för trollingmotorn, Dubbla fästen för ekolodstransducer.
Vi lagerlägger inte 548 Sniper i Sverige utan de tas hem på beställning. Det ger dig möjlighet att välja om du vill ha båten lackad eller olackad och folierad.
Spezifikation
Längd: | 5,40 |
Bredd: | 2,13 |
Vikt ca.: | 479 kg |
Max antal passagerare: | 4 pers. |
Max last vikt: | 555 |
Max Motor: | 90 hk / 175 kg |
Höjd på akterspegel: | 58 cm |
Skrovtjocklek: | 2,5/4 mm |
Båtarna är tillverkade av Marinaluminium. Ett material som kännetecknas av hög korrosionsbeständighet, hög beständighet mot utmattning, lättbearbetat och hög tålighet mot kemikalier. Alla båtarna har flytelement i tofterna vilket gör dem praktiskt taget osänkbara.
CE-märkt i kategori C, ”Kustfarvatten och inomskärs”. Vindstyrka upp till och med 6 Beaufort (ca 12 m/sek) och en signifikant våghöjd på upp till och med 2 m.